Kuranlı Sünnet Organizasyonu

03.09.2020
Kuranlı Sünnet Organizasyonu

Sünnet organizasyonlarında en önemli olan husus, programın ve organizasyonun iyi ve kusursuz bir şekilde hazırlanmasıdır. Kuranlı sünnet organizasyonu içinde durum böyledir. Aile çocuğunu sünnet ettirdikten sonra tek isteği ve hayali, sünnet düğününü planlamak ve uygulamaktır. Aileler kendi yaşantılarına uygun olan organizasyonları tercih ederler. Muhafazakar yaşayan bir aile muhafazakar ortamla kuranlı, dualı, ilahili, semazen gösterili sünnet düğünü organizasyonu yaparken, muhafazakar olmayan aileler de müzikli, danslı, takı merasimli bir sünnet düğünü ile yetinebilirler.

Kuranlı Sünnet Organizasyonu Ve Normal Sünnet Düğünü Ortak Noktaları

Kişi yaşantısına uygun şekilde ve tarzda olan sünnet düğünü yapsa da, hepsinde ortak yapılan noktalar vardır. Örneğin; düğün salonunun süslemesi, çocuğun sünnet mekanı ile davetlilerin masa sandalye örtülerinin uyumu, ses sistemleri, yemek ikramı ve takı merasimleri tüm sünnet düğünü organizasyonlarında olmazsa olmazdır. Bu yüzden ortamı ve programı en iyi şekilde ayarlayan firmaları tercih etmek gerekir. Bu sayede hem aile için çok fazla bir sorumluluk olmaz hem de sakin bir şekilde misafirleri ile ilgilenebilirler. Sünnet düğünü organizasyonu genelinde ortak noktalar bulunsa da, Kuranlı sünnet düğünlerinde belli başlı kurallar ve farklılıklar olur. Bunlar sırasıyla şunlardır.

Kuran Tilaveti

Kuranlı sünnet düğünlerinde en büyük özellik, sünnet düğünü başlamadan önce bir yetkili veya Kuran okumayı iyi bilen ve güzel okuyan bir görevli tarafından sesli ve makamlı bir şekilde Kuran okunmasıdır. Tabi ki bu yerine göre değişiklik gösterebilir. Yani bazıları Kuranlı sünnet düğününde mutlaka Kuran tilaveti yapılmasını isterken, bazıları saygıyla dinlenmez korkusuyla bunu tercih etmeyip diğer alternatifleri kullanabilirler. Eğer Kuran tilaveti olacaksa, bir kişi veya bir kaç bilirkişi aşır şeklinde( makamlı ve yavaş okuyuş) Kuran okuyarak programa başlarlar. Sonrasında program sırasıyla işlemeye devam eder.

 

Kuranlı Sünnet Düğünü Organizasyonu

Kuranlı Sünnet Düğünü Organizasyonu

İlahi Ve Fon Müziği Tarzı

Kuran tilaveti yapıldıktan sonra seçilen ilahiler çalmaya başlanır. Kuranlı sünnet düğünlerinde müzik çalınması uygun görülmez. Bu yüzden muhafazakar yaşayan kişiler Kuranlı bir sünnet düğününde ilahi çalınmasını uygun görürler. Bunun yanı sıra ruhu dinlendiren ve manevi bir haz veren ney veya defli fon müzikleri de tercih edilir. Misafirler birbirleri ile hasbıhal ederken, düğün sahibi davetlileri ile ilgilenirken arkadan çalan fon müziği hoş bir hava katar. Böylelikte diğer sünnet düğünlerine nazaran maneviyat ağırlıklı ilerlenir.

Semazen Gösterisi

Semazen gösterisi, sünnet düğünü yapacak kişinin tercihine göre ayarlanır. Semazen gösterisi yapacak olan kişi veya kişiler, sahnenin ortasına geçerler. Çalan huzurlu mesnevi ilahisi ile, semazen gösterisi başlar ve takriben 10/15 dk sürer. Misafirler kendi oturdukları masadan bu gösteriyi rahatlıkla görebilir. Eğer gösteri her taraftan görünmüyorsa, semazen olanlar yer değiştirerek görmeyenler için gösteriyi tekrarlar. Bu gösteri hem önceki zamanlardaki gibi adetlerimizin uygulanmasını sağlar, hem de huzurlu ve hoş bir hava oluşturur.

Yemek İkramı Ve Dua

Tüm bunlardan sonra düğün sahibinin tercihine göre, yemek ikramı yapılır. Bazen bu etli veya tavuklu pilav yanında tulumba tatlısı, ayrıca içecek olarak ayran verilerek yapılır. Ama yemek yerine pasta veya kekle meyve suyu ikram etmek isteyenlerde olabilir. Bu düğün sahibinin tercihine kalmıştır. Yemek yendikten sonra, yetkili ve görevli kişi hem yemek duasını hem de sünnet olan çocuğa, ailesine ve davete icabet eden misafirlere dua eder. Bu şekilde programın çoğu tamamlanmış olur.

Takı Merasimi

Yemek ikramı ve duanın tamamlanmasından sonra, sünnet olan çocuk sahnede veya yatağında iken takı merasimi başlar. Acele işi olanlar bu merasimi beklemeden hediyelerini vererek ayrılabilirler. Ama diğerleri, takı merasimi anons edilince sünnet düğünü sahipleri için verdiği değeri göstermek üzere takı ve hediyelerini sunarlar. Bu merasimde normal düğünlerde olduğu gibi takılanlar ilan edilmez. Takıyı takan vedalaşıp tebrik ederek salondan ayrılır.

Sünnet Düğünü Merasim Ücretleri

Sünnet düğünlerinde yapılacak organizasyona göre bir fiyat belirlenir. Hatta bu fiyat yemek şekline göre de değişiklik gösterir. Örneğin etli pilavla, tavuklu pilavın ücreti elbette bir olmaz. Veya verilecek içecek ve tatlının çeşidine göre de ücretler değişir. Ayrıca organizasyon içerisine dahil edilen etkinlikler de fiyatı etkileyecektir. İstediğiniz etkinliklerle en güzel konsepte sahip sünnet düğünü organizasyonları için bizi tercih edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1