12.02.2020
Catering Hizmeti FİYATLARI

Catering Hizmeti Resimleri

Catering Hizmeti Nedir

Son zamanlarda oldukça fazla duyduğumuz bu ismin anlamını pek çoğumuz bilmemekteyiz. Yurt dışında oldukça yaygın olan ve ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan catering hizmeti, kelime anlamı olarak yemek hizmeti anlamına gelir ve çeşitli yerlerde yemek tedarik eden anlamına da gelebilmektedir. Özetle topluma yemek hizmeti veren firma demek daha doğru olacaktır. İsminden de anlaşılacağı gibi firmalar kendi bünyesinde yemek pişirerek fabrikalara, okullara, hastanelere, vakıflara ve cenaze gibi organizasyonlara bu yemekleri ücret karşılığı dağıtmaktadır.

Günümüzde catering hizmeti, daimi veya geçici yemek ihtiyacı olan yerler için oldukça pratik ve ekonomik bir seçenektir. Kalabalık bir organizasyona kendi başınıza yemek yapıp gelen kişileri ağırlamak oldukça zordur. Böylesi bir hizmet ile artık zoru kolay haline getirilebilmektedir. Ayrıca fiyat bakımından da oldukça uygun sayılabilecek bir seviyededir.

Bir catering hizmeti sunan şirket, mesafe fark etmeksiniz tüm müşterilerine sıcak ve soğuk yemek hizmeti sunar. Bu şirket, müşterilerin ihtiyaçlarına göre kendini adapte etme zorunluluğu duyar. Örneğin organizasyona katılacak kişiler arasında çeşitli hastalığı olan kişiler de bulunabilir. Bundan dolayı catering hizmeti sunan şirket, böyle müşterilerini de düşünerek bir diyet menüsü gibi menü oluşturması gerekmektedir. Ayrıca sunulacak hizmetin çeşidine göre kendine yiyecek ve içecek ekipmanları kiralayabilmesi gerekebilir, başka bir şirketten yemek desteği alma ihtiyacı duyabilir. Tüm bu şartları göz önüne alarak catering hizmeti sunan şirket kendini revize etmelidir.

Bazı catering hizmeti sunan firmalar; organizasyon ve etkinliklerde yemek yapma ve sunma hizmetinin yanı sıra dekorasyon, masa ve sandalye planı, müzik ve ışıklandırma gibi çeşitli hizmetler de sunmaktadır. Örneğin otel ve bazı restoranlardaki catering hizmeti, mutfakta çalışan personeller ve hizmet sunulan müşteriler arasında bir aracı görevi görür. Ayrıca catering firmaları büyük küçük demeden her çeşit hizmeti değerli müşterileri için sunar. Özetle bu firmalar yemek hizmeti sunarken; müşterilerinin yemek ve içecek alışkınlıklarına odaklanarak onlara en iyi hizmet kalitesini vermeyi amaçlar. Tüm bu hizmetlere de catering hizmeti adı verilir.

Catering Hizmeti Ne İşe Yarar?

Yemekli bir organizasyon, özel bir hizmete gerek duyar. Her organizasyon ve etkinlik içinde kendine özgü bir konsept barındırır. Örnek vermek gerekirse bir düğün organizasyonu ile mezuniyet organizasyonunun konsepti aynı değildir. Buna ek olarak yemek personeli bulunmayan bir fabrika, dışarıdan fabrika yemeği almak için bir hizmete ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç için sunulan hizmetin konsepti de diğerlerine benzememektedir. Tüm bu konseptleri değerlendirerek hizmet sunmak, catering ne işe yarar sorunu özetleyen örneklerdir.

Catering hizmeti denilince zihinlerde sadece yemek hizmetleri canlanmaktadır. Ancak bu durum böyle değildir. Yani catering hizmetini sadece yemek hizmeti olarak düşünmek tam doğru bir düşünce olmayacaktır. Günümüzde catering hizmetleri zannedildiğinin aksine oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Nişan ikramlarından barbekü partilerine, düğün pastasından özel doğum günü pastasına, cenaze yemeklerinden kokteyl partilerine, catering hizmeti hepsini kapsamaktadır.

Bu hizmetleri sunarken müşteri ihtiyaçlarına cevap vermeli ve belirli standartlara uymalıdır. Bunlar:

 • Sunulacak her hizmet hijyenik olmalıdır. İşi yetiştirme çabası içindeyken bu kural atlanmamalıdır. Aksi halde sunulan hizmet karşılığı alamayacaktır.
 • Hizmetler müşterinin istediği zamana göre ayarlanmalıdır. Zaman konusu bir catering hizmeti için en önemli kuralların başında gelmektedir.
 • Sunulacak hizmet konsepte uygun olmalıdır. Örneğin sanayi için sunulacak bir yemek hizmet özenle hazırlanmalıdır. Sanayide çalışan personellerin günlük rutini çok ağır olduğu için sunulacak yemek hizmetinin içinde karbonhidrat ağırlıklı besinler barındırmalıdır.
 • Sunulacak hizmet için gerekli sebzeler, meyveler veya gerekli ekipmanlar temin edilirken kaliteden asla ödün verilmemelidir.
 • Catering hizmetinde, hizmetin kalitesi kadar hizmetin sunumu da oldukça önem arz etmektedir. Hizmet sunan firmayı yüceltecek, piyasada yükseltecek en önemli konudur da demek doğru olacaktır.

Catering Hizmeti Çeşitleri

Catering hizmetleri, ana hatlarıyla 4 çeşitte sunulmaktadır. Catering hizmeti sunan firmalar, bu türlere göre müşterilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılar.

1-Mobil Catering Hizmeti

Mobil catering hizmetlerini, fuarda, şantiyede, alışveriş merkezinde veya sokak köşesinde görmek mümkündür. Bu çeşit catering hizmetleri, genel itibariyle paketlenmiş gıdalar sunar. Bu gıdaların çeşidi sunulan mekana göre farklılığı içinde barındırabilir. Örneğin konserdeki bir mobil catering hizmetinde cips ve kola sunulurken bir alışveriş merkezindeki catering hizmetinde hamburger ayran sunulabilir.

2-Otel ve Restoran Catering Hizmeti

Otel ve restoran catering hizmetleri genel anlamda çok davetli organizasyonlar için kullanılan bir catering hizmeti çeşididir. Çoğunlukta mutfakta çalına personeller ile müşteriler arasında bir aracı hizmettir. Ancak duruma göre masa ve sandalye düzeni, dekorasyon ve alkol hizmeti de içerebilir. Bunun için sunulan hizmete göre ek servis personeli ayarlanması gerekli olabilmektedir.

3-Özel Catering Hizmeti

Özel catering hizmeti; düğün, doğum günü organizasyonları, partiler, iş veya çiftler arası yıl dönümü organizasyonu, emeklilik partisi ve diğer bir çok organizasyonları kapsayan bir catering hizmetleri çeşididir. Tedarikçiler organizasyonda kullanılacak tabak, çatal, yemek takımları ve diğer tüm süreçlerden sorumludur. Ayrıca bu sorumluluklar içinde organizasyon bitimindeki masa toplanması ve temizlik gibi süreçlerden de sorumlu tutulabilmektedir. Yemek şirketi, organizasyon sahibinin isteğine göre bir yemek menüsü hazırlar, bu hazırlama için gerekli aşçı ve yardımcı personelleri kiralar, yemek masalarını düzenler, dekorasyon, ışık ve müzik sistemini kurar.  Ayrıca servis için gerekli personelleri de kiralayan yemek tedarikçileridir. Tüm bu hizmetler için katılımcı başına ücret belirler.

4-Endüstriyel Caterin Hizmeti

Endüstriyel catering hizmetleri, ticari işletmelerin sıkça kullandığı bir catering hizmetleri çeşididir. Ticari işletmelerin firmayla belirli bir süre için sözleşme imzalar. Bu süre zarfında firma, işletmenin günlük yemek ihtiyacını karşılar. Bu işletmelere okullar, hastaneler, hapishaneler, hava yolu şirketleri ve fabrikalar da dahildir. Tüm bu işletmelere sözleşmede belirlenen süre zarfında en iyi hizmet sunması gerekir. Bu da catering firması için oldukça ağır bir sorumluluk demektir.

Catering Hizmeti ve Kariyer

Yurt dışında oldukça yaygın olan ve ülkemizde henüz yaygınlaşmaya başlayan catering hizmeti, insanlar için oldukça geniş bir istihdam olanağı da sunmaktadır. Bu sektörde genel anlamda; aşçılar, garsonlar, temizlik elemanları, bulaşıkçılar, muhasebeciler, şoförler, danışmanlar ve tüm bu işleri teftiş eden şefler iş bulabilmektedir. Bu hizmeti iş imkanı olarak düşünen kişilerin yemek sektörü ile içli dışlı olması gerekmektedir. İş imkanları da her geçen gün catering firmasının artması ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

Caterin hizmetinde çalışacak bir kişi için gerekli birkaç beklenen şeyler vardır. Bunlar:

 • Takım çalışmasına yatkın olmak
 • İnsanlarla iletişimi iyi olmak
 • İş tecrübesi
 • Zorluklar karşısında sabırlı bir şekilde durabilmek
 • Oluşabilecek sorunlara en hızlı şekilde çözüm üretebilmek
 • İşinde hızlı olmak
 • Hijyenik olmak ve hijyenik çalışmak
 • Görsel açıdan müşterileri tatmin edebilmek

Tüm bu maddeler sektördeki tüm iş grubu için gerekli olan genel şartlardan birkaçıdır. Firmaların arasında en çok istediği şart hepimizin tahmin edebileceği gibi iş tecrübesidir. Daha önceden iş tecrübesi olan birisi genel itibariyle hepsine sahip olacağı düşünülmektedir.

Genel itibariyle catering hizmeti insanların hem hizmet ihtiyacını karşılamakta hem de iş olanağı sağlamaktadır.

Catering Hizmeti FİYATLARI
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

*

code

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: