İslami Düğün Organizasyonu

11.02.2020
İslami Düğün Organizasyonu Fiyatları

İslami Düğün Organizasyonu

İslami Düğün Organizasyonu; Günümüzde İslami düğün algısı ne yazık ki gerçeği yansıtmamaktadır. Peygamber efendimize göre İslami düğün organizasyonu günümüzdeki İslami düğün organizasyonu algısından çok çok ileridedir. Örnek vermek gerekirse peygamber efendimiz meşru çerçevede eğlenceye müsaade etmiştir. Zamanında önemli sahabelerden Hz Ebubekir’in bile yaptığı bazı müdahalelere karşı çıkmıştır. Günümüzde ne yazık ki böyle düşünülmemektedir. Çiftler ve aileleri İslami düğün ile eğlenemeyeceklerini düşünmemektedir. Bundan dolayı da çiftlerin çoğu İslami düğünü tercih etmemektedirler. Oysa ki İslami düğün anlayışı peygamber efendimizin döneminden örnek alınırsa konu daha iyi kavranır. Peygamber efendimize göre İslami düğün anlayışı başlıklar altında incelemek gerekirse:

İslami Düğün Organizasyonu Yemek Anlayışı

  Peygamber efendimizin döneminde bu yemeklere velime adı verilmektedir. Velime adı altında dağıtılan bu yemek o zamanların koşulları ele aldığında cezbedici olarak değerlendirilmektedir. Bundan kıstas alınacak olursa günümüzde düzenlenecek İslami düğün organizasyonunda misafirlerin istediği ve sevdiği yemekler dağıtılarak düğünün renkliliği ve çeşitliliği arttırılması gerekmektedir. Tabi bunu da imkanlar dahilinde yapılması önemli bir noktadır. İmkanın yettiği ölçüde misafirleri memnun edecek yemekler sunulması gerekmektedir.

İslami Düğünlerde Çalınan Enstrümanlar ve Söylenen İlahiler

O zamanların koşullarında İslami düğünlerde genelde def adı verilen enstrüman kullanılmaktaydı. Günümüzde bu durum daha çeşitlidir. Çoğu dini tefsircilere göre günümüz koşullarındaki enstrümanlar İslami düğünün gerekleri dışına çıktığı düşünülse de aslında İslam dışı kötü bir algı oluşturmadığı sürece her çeşit enstrüman kullanılması daha doğrudur.

Bunun Aşr-ı Saadet döneminde birçok örneğine rastlayabiliriz. Örneğin Abdullah B. Zübeyir’in ud çalan cariyeleri vardır. Bir başka örnek de peygamberimizin bizzat yaşadığı kaynaklarda yer almaktadır. Döneminde peygamber efendimiz meşhur Taleal Bedru Aleyna karşılanıp, defler eşliğinde bu şarkı terennüm edildiği bilgisi verilmektedir.

Buna ek olarak İslami ilkelere aykırı olmayan şarkılar da peygamber efendimiz tarafından beğenilmiş ve teşvik edilmiştir. Özetle günümüzde İslami değerlere aykırı unsurlar barındırmayan ve isyana teşvik etmeyen her türlü şarkı eğlence amacıyla İslami düğün organizasyonlarında terennüm edilebilir.

İslami Düğün Organizasyonlarında Sergilenen Tiyatro ve Danslar

  Dinimiz fıtrat dinidir. Çünkü Kur’an ı Kerim’de “Yüzünü doğru bir din olarak İslam’a, insanların fıtratına uygun olan dine çevirir” şeklinde buyurulmuştur. Eğlence de fıtratın bir ihtiyacıdır. Tabi bunun da belirli ölçüler içerisinde yapılması buyurulmuştur. Dinimiz genel anlamda aşırılıktan sakınmayı emreder. İslam dini emirleri dışına çıkılmadıkça bunda bir beis yoktur. Örneğin Asr-ı Saadet zamanında eğlenen insanlara peygamber efendimizin müdahale etmediği, kendisinin de bu insanlara iştirak ederek seyrettiği ve hatta bu tür eğlenceleri teşvik ettiği kaynaklarda yer almaktadır. Hz Ayşe tarafından nakledilen bir hadiste Habeşli gençler tarafından düzenlenen bir eğlence oyununu peygamber efendimizin Hz Ayşe ile beraber seyrettiği belirtilmektedir.

Yarışmalar

  Aslında günümüzde zaman zaman icra etmeye çalıştığımız birçok yarışmanın temelleri eski gelenek ve göreneklere dayanmaktadır. Gene peygamber efendimizin dönemine baktığımızda at yarışı, koşu gibi birçok sporun o zaman da yapıldığının örneklerine rastlamaktayız. Peygamber efendimizin de Hz Ayşe ile zaman zaman koşu yarışı yaptığı kaynaklar tarafından bizlere sunulmaktadır. Günümüzde İslami düğün organizasyonlarında da aşırıya kaçmadıkça yarışmalar icra edebiliriz.

Halk Hikayeleri

  Yine düğünlerin vazgeçilmezlerinden bir tanesi elbette muhabbetler ve halk hikayeleridir. Düğünlerimizde kullanabileceğimiz birçok tarihi birikimimiz yer almaktadır. Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun bunların başlıca örneğidir.

Sonuç olarak olarak peygamber efendimiz, sanılanın aksine bizlere oldukça geniş bir eğlence sahası sağlamıştır. Bunun için belirli sınırlar koymuşsa da asıl amacı hem bu dünyada hem de ahirette saadet içerisinde olmamızdır. Bu sınırların dışında yer alan her türlü eğlence, biz insanoğluna mubah görülmüştür.  Yanlış olgudan dolayı günümüzde insanoğlu ifrat ile tefrit arasında kalmıştır. Bu da yeni nesillerin ya dinden uzaklaşmasını ya da eğlence duygularının körelmesine yol açmıştır. Oysa ki İslam bizlere İslami düğün organizasyonlarında aşırıya kaçmadıkça her istediğimizi yapmamıza olanak sağlamıştır.

Düzenleyeceğiniz İslami düğün organizasyonlarında peygamber efendimiz zamanı örnek alınıp günümüze uyarlanarak tüm istediklerinizi karşılayabilirsiniz. Eğer yapacağınız bir şeyin doğru veya yanlış olduğu arasında karar veremiyorsanız da İslami bir bilgine danışabilirsiniz. Hatta ekonomik gücünüz el veriyorsa eğer tüm bu işleri İslami düğün organizasyonu yapan şirketlere bırakabilirsiniz. Onlar sizler için doğru ve yanlışı ayırt eder, sizlerin en mutlu şartlar altında evlenmenize olanak sağlar. Bunu yaparken de sizlerin istekleri ve arzuları da dikkate alınır. Bunun için de tek yapmanız gereken bütçenize uygun bir İslami düğün organizasyonu şirketi bulmak ve isteklerinizi belirlemektir.

İslami Düğün Organizasyonu Resimleri

İslami Düğün Organizasyonu Videosu

Yazıyı Oylayın
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: