İslami Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır?

14.08.2021
İslami Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır?

İslami düğün organizasyonu nasıl yapılır; Düğünler evlilik hayatının başlangıcıdır. Bu organizasyonlar tarafların isteğine göre çeşitli şekillerde yapılabilmektedir. Düğün organizasyonları profesyonel bir ekiple yapılabileceği gibi çiftlerin yakınları veya kendilerinin hazırlığı ile de yapılabilir.

Kimi çiftler düğünlerini şarkı, dans ve benzeri aktivitelerle yapabileceği gibi kimi çiftler ise dini inançları gereği İslami bir organizasyonla da yapabilirler. Dini inanca göre farklı farklı şekillerde yapılan organizasyonlar bulunur. İslami organizasyon ise Müslümanlık dinine mensup kişilerin tamamen tercihe göre yaptığı bir çeşittir.

İslami Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır? Sıralama Nasıl Olmalıdır?

İslami düğün organizasyonların çiftlerin isteğine göre farklı şekillerde yapılabilir. Bunun için belirli bir kural bulunmamaktadır. Ancak genel olarak bahsetmek gerekirse;

  • Düğüne Kur’an’ı Kerim’den bir ayet okunarak başlanır.
  • Uzman bir hoca eşler arasındaki muhabbetin, sadakatin ve görev ile sorumluluklarının neler olduğunu söyler. Bunlarla ilgili detaylı bir konuşma yapılır.
  • Yemek ve ikramlıklar servis edilir.

İslami organizasyonlarda kişilerin isteğine bağlı olarak ilahi ve benzeri gibi hem inancı anlatan hem maneviyatı gösteren sözlerden oluşan belli bir ezgiyle okunan sözlerle misafirler ağırlanabilir.

Yemekler ve İkramlıkların Önemi

Yemekler ve ikramlıklar önceden hazırlanmalı ve belli bir sırayla servis edilmelidir. Bunun sıralaması tarafların inisiyatifindedir. Eğer ki bir ikramlık hazırlanacaksa yapıldığı ortam ve kullanılan malzemelerin tazeliği önceden kontrol edilmeli, hijyen kurallarına uygun hareket edilmelidir. İslamiyet dininde temel olan temizliktir.

Düğün gibi toplu organizasyonlarda özellikle misafirlere ikram edilecek yiyecek ve içecekler konusunda son derece hassas davranılmalıdır. Aksi halde misafirler açısından güzel bir izlenim oluşturmayacaktır. Aynı zamanda temizlik ve hijyen misafirlere verilen değeri simgeler.

Semazen Gösterileri Ve İlahi Sanatçılar

Hem örf ve adetimiz gereği hem de misafire duyulan saygının dinimiz açısından son derece önemli olmasından ötürü onların düğünden keyifli bir şekilde ayrılması için tararlar elinden geleni yaparlar.

İşte tercihe göre düğünde dini gösteriler örneğin semazen gösterileri ve ilahi sanatçılarının eserini sergilemesiyle düğünlerde bir farklılık yaratılabilir. İslami organizasyonlarda Kur’an’ı Kerim’den ayetlerin okunmasıyla da misafirlere hoşluk sergilenmiş olunur.

İslami Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır

İslami Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır

Kılık Kıyafete Özen Gösterilmesi

İslami düğün organizasyonlarında önemli bir diğer husus ise kılık kıyafettir. Dinimizde de sıkça yer edinen bu konu tarafların dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biridir. İşte çiftler kendi yaptıkları organizasyona uygun olarak hem kıyafetlerini özenli bir şekilde seçmelidir hem de organizasyonun amacına uygun hareket etmelidir.

Misafirlerin tercihi kendine kalmıştır ancak önceden belirtilen bir konsept varsa ona göre hareket etmeleri daha uygun olacaktır. Yalnızca düğünde değil tüm hayat boyunca dikkat edilmesi gerekmekle beraber bu gibi toplu organizasyonlarda biraz daha özenilmesi daha makbul olacaktır.

Misafirlerin Oturma Alanı Nasıl Belirlenmelidir?

Misafirlerin oturma alanı tamamen çiftlerin isteğine göre belirlenebilir. Bazı İslami organizasyonlarda haremlik selamlık uygulamasının yapıldığı görülür. Buna göre çiftler kadınları ve erkekleri farklı ortamlarda, birbirlerini göremeyecekleri şekilde ağırlayabilecekleri gibi aynı ortamda farklı bölümlerde de ağırlayabilirler.

Bu konuda bir kesin hüküm bulunmaz. İslami düğünler tamamen çiftlerin kendi isteklerine göre şekillenir. Ancak misafirlerden bir istek gelmesi sonucu yine haremlik selamlık uygulaması yapmak onların düğünden daha mutlu ayrılmasını sağlar.

İslami Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır? Takı Töreni Olur Mu?

İslami düğün organizasyonlarında her düğünde olduğu gibi takı merasimi yapılmasına bir engel bulunmamaktadır. Yaşadığımız coğrafyada ve her ülkede olduğu gibi çeşitli örf ve adetler mevcuttur.

Gelin ve damadın yaptığı masraflar için ve yeni bir yuva kuran çiftlere destek olmak amacıyla her misafir durumunun elverdiği ölçüde bir takı takar. İslami düğünlerde de bu uygulama yapılır. Ancak anons yapılması pek tercih edilmez.

İlahi ile Salona Giriş Yapılabilir mi?

İslami düğün organizasyonu işlemlerinde şarkılar tercih edilmez. Bunun yerine ilahiler bu düğünlerin bir parçasını oluşturur. İşte bu sebepler eğer gelin ve damat isterlerse önceden seçtikleri bir ilahi ile salona giriş yapabilirler. Bu tamamen tercihe bağlıdır.

İstenilirse ilahi çalmadan salavatlar ve dua ile de giriş yapılabilir. Ancak ilahinin daha çok tercih edildiği görülür. Daha önceden bunu belirlemek büyük önem taşır. Sebebi ise önceden oluşacak olumsuz durumların önüne geçmektir.

Firmamızdan dilediğiniz zaman İslami düğün organizasyon hizmeti hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://www.vadiorganizasyon.com/islami-dugun-organizasyonu/

Yazıyı Oylayın
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: