İslami Düğün Organizasyonu İçin Öneriler

31.07.2020
İslami Düğün Organizasyonu İçin Öneriler

İslami düğün organizasyonu için öneriler; Günümüzde çiftler evlenmek için düğün törenleri düzenlemektedirler. Bu törenler sayesinde hem yeni bir aile kurmanın sevincini yakınlarıyla paylaşmış olurlar hem de evlilik gibi kutsal bir aile kurma olgusunu kabullenirler. Evliliklerin vazgeçilmezi düğün törenlerinin düzenlenmesidir. Birçok çift, törenlerini İslami usullere göre yapmak istemekte ve böylelikle daha rahat bir düğün töreni düzenlemiş olmaktadırlar.

Düğün Organizasyonu Sırasında Davetli Ayrımı Olmamalı

Düğün davetiyelerinin oluşturulmasında, davetlilere dağıtılması sırasında yalnızca zengin ve yakın akrabaların çağrılması doğru bir anlam taşımayacaktır. Bu sürecin en güzel geçmesi için çiftler, fakir ve zengin ayrımı yapmamalıdırlar. Gelen kişilerin düğünde kendilerini rahat hissetmesi sağlanmalıdır. Nihayetinde düğün organizasyonu düzenlemenin amacı davet etmek ve bir yuva kurulduğundan çevrenin haberdar edilmesidir. Bu nedenle, maddi açıdan hiçbir kimsenin farkı gözetilmemeli, kimse herhangi bir durumdan dolayı düğün öncesi ve esnasında rencide edilmemelidir. Gerekirse davetiye, davet edilecek olan kimselere ayrı bir özen göstererek ve değer verildiği hissettirilerek verilmeli, o kişinin düğünde bulunmasından dolayı mutluluk duyulacağı belirtilmelidir. Açılış organizasyonu en kabalık çevrenin davet edildiği bir şekilde düzenlenmelidir.

Kadın ve Erkekler İçin Farklı Alanlar Tahsis Edilmeli

Günümüzde İslami düğün adı altında yapılıp gerekli mahremiyet kurallarına uyulmayan birçok düğün organizasyonu yapılabilmektedir. Ancak İslami usullere uygun düğün organizasyonları böyle olmaktan çok uzaktır. İslami Düğünde, kadın ve erkeklerin asla bir arada bulunmaması gerekir. Bu bir mahremiyet ölçüsüdür. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı mekan tercih edilmelidir. Eğer düğün mekanları yan yana ya da yakın tercih edilecekse erkeklerin kadınlar kısmına kolayca girmesine, kadınların da aynı şekilde fotoğraf çekimi gibi faaliyetler nedeniyle erkeklerin bulunduğu bölüme rahatça girmesine dikkat edilmesi gerekir. Bunlar, genellikle İslami düğün organizasyonu sırasında gözden kaçan detaylar olmakla birlikte oldukça önem taşımaktadır. Firmamız bu konuda müşterilerimizin hassasiyetlerine cevap vermekte ve onların dilediği şekilde düğün organizasyonunu tertip etmektedir.

Kadın Erkek Ayrı Yerler

Düğün Organizasyonunda İkramlıklar İslam Açısından Uygun Seçilmelidir

İslami Usullere Uygun Düğün Organizasyonlarında ikramlar arasında hangi içeceklerin tercih edileceğine dikkat edilmesi gerekir. Bu içecekler için hiçbir şekilde alkol ve benzeri etkide bulunacak olanlar tercih edilmemeli, hatta kaçınılmamalıdır. Mümkünse asitli içecekler de tercih edilmemeli, bunun yerine daha hafif ve taze ikramlar tercih edilmelidir. İslami Düğünlerde ikram kısmı için yaygın olarak, Osmanlı şerbeti, gül şerbetleri, taze hazırlanmış limonata kokteylleri çiftler tarafından ilgi görmektedir. Bunların yanında, davetlileri rahatsız etmeyecek hafif kurabiyeler, sütlü tatlılar, dondurma, şerbetli tatlı dilimleri seçilebilir. Yiyeceklerin ağır, tuzlu ve fazla baharatlı olmasından kaçınılmalıdır. Düğünde eğlencenin boyutuna da muhakkak dikkat edilmelidir. Müzik ve çalınan şarkılar, düğünün İslami olan derecesini aşmamalı, harama yöneltecek şekilde olmamalıdır. Ancak tamamen de eğlenceden feragat edilmemeli, davetlilerin sıkılması önlenmelidir.

İkramlık Masalar

Düğün En Büyük Geleneği ve Olmazsa Olmazı Yemek Vermektir

Düğün organizasyonlarında genellikle ikramlar tercih edilmektedir. Bunların yanında geçmişten günümüze uzanan bir yemek verme geleneği de mevcuttur. Yemek vermek, düğünün duyurulmasını sağlar ve davetlilerle ilgilenmenin geleneksel bir yolu olarak bilinir. Düğün yemekleri, aynı zamanda zengin fakir ayırt etmeden yapılan bir düğün için hem göz doyurucu olmakta hem de davetlilerin gözetildiği bir düğün olmaktadır. Yemek olarak genellikle, düğün çorbası ve etli yemekler tercih edilmektedir. Ancak tercih edilen etli yemeklerin ağır ve yağlı olmamasına dikkat edilmeli ve davetlilere sağlıklı bir şekilde sunum yapılmalıdır.

Sade ve Şık Organizasyon Tercihleri Söz Konusu Olmalıdır

Düğün denildiği zaman beraberinde olağanüstü masraflar da akla gelmekte ve genellikle damatları bu konuda ürkütmektedir. Ancak İslami usullere uygun bir düğünde fazla masrafa izin verilmemesi gerekmektedir. Hatta mümkün olduğu kadar israftan kaçınılmalı, uygun ürünler ve uygun organizasyon tercih edilmelidir. Çok pahalı düğün malzemeleri yerine, sade ama şık tercihler yapılmalıdır. Masa sandalye kiralama konusunda da abartıya kaçılmadan seçim yapılmalıdır. Firmamız, sünnet düğünü organizasyonu da dahil olmak üzere birçok alanla düğün organizasyonu düzenlemekte ve müşterilerimizin memnuniyeti doğrultusunda hizmet vermektedir. İslami usullere uygun olarak düğün organizasyonu düzenlemek istediğinizde bu konuda firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Firmamız arayışında olduğunuz her türlü organizasyonu sizlere en iyi şekilde sunacak ve unutulmaz bir özel anınız olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

*

code