İslami Düğünlerde Organizasyon Yaptıranın Önemi

03.04.2022
İslami Düğünlerde Organizasyon Yaptıranın Önemi

İslami düğünlerde organizasyon yaptıranın önemi; Yapılacak olan organizasyonların başında planlama, süre ve dinginlik en önemli unsurlardır. Öncelikle organizasyonu yaptıracak olan kişi kafasında bir konsept belirlemelidir. Herhangi bir konsepti seçtikten sonra bunu detaylandırmalısınız. Bir renk seçilmeli ve o renk baskın olmalı fakat her şey aynı renk olmamalıdır. Örnek verecek olursak; pastanın parıltısını, kurabiyelerin gösterişini kapatmamalıdır. Pasta ön plana çıkacak şekilde düzenlenmelidir. Seçilen konsepte uygun yiyecekler ve tabaklar ayarlamalıdır.

İslami Düğünlerde Organizasyon Yaptıranın Önemi

Düşünülen aperatiflerin seçilen tabağa uygun olması, tabağı kaplaması, renklerin birbiriyle uyumlu olması gerekir. Planlanan hediyelerin konsepte ve plana uygun olmasının yanında, dağıtım yapılacak tepsinin de portatif olması lazım. Seçilen kıyafetler de gelin ve damat uyum içerisinde olması gerekir. Dışarıdan bakan kişinin sizi görüp seçebilmesi için gerekli olan ışıltıyı yakalamalısınız. Pasta seçilirken, abartılmamış ve gösterişli bir zemin üzerinde olmalıdır. Pasta gerçek olacaksa, 1 ve ya 2 katlı olması yeterlidir.

Nasıl Organizasyon Düzenlenir?   

İlk başta hangi tür bir organizasyon yapılacağı kesinleştirilir. Ondan sonra ise planlanan organizasyon için gerekli içerik, detaylar belirlenir. Organizasyonun kategorisine bağlı şekilde ne zaman ve nerede yapılacağı önceden belirlenir. Mekân yapılan organizasyonlar için en önemli kriterlerden biridir çünkü ortamın süslenmesi kutlamaya uygun şekilde yapılacaktır. Düzenlenecek organizasyonun içeriğine göre ne çeşit aktiviteler gerçekleştirileceği kararlaştırılır. Aktiviteler bir organizasyonun en önemli unsurudur.

Organizasyon Planı Nasıl Yapılır?

Organizasyonun şekline karar verip daha sonra organizasyonun bünyesinde olan aktiviteleri gözden geçirmek gerekmektedir. Örnek verecek olursak açılış için yapılacak organizasyonla düğün için yapılacak organizasyonun içeriği farklıdır.

Neden Organizasyon Hizmeti Alınır?

Böyle özel günler kutlama yapan insanların sevgiyi aralarında paylaşmalarını sağlar. Özel günlerinizi kutlarken kişiye özel kutlamalar yapılabileceği gibi arkadaşlarınızla da kutlamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Zahmeti çok olan bir gün kutlaması organize etmek kişiyi çok yorar. Yemek, masa, mekân seçimi, süsleme, gösteriler, davetiye, hediyelikler, ses düzenlemeleri ve personel gibi işleri tek başına kutlama gününe kadar hazır etmesi çok zordur. Bu nedenle bunları sizin yerinize hazır edecek insanlardan yardım almak çok daha mantıklı olur.

Organizasyon firmalarının işi kısaca budur. Kişilerin yorulmadan kendi yerlerine düzenleyip, her şeyi düşünerek hizmet vermeye çalışır. Özel gün planlaması yapılıyorsa ve nasıl yapılacağı düşünülüyorsa bir organizasyon firması ile görüşülmesi doğru olacaktır. Modern süslemelerle kutlamalarınıza renk katabilirsiniz. Davete gelen misafirler ile güzel anılar oluşur.

İslami Düğünlerde Organizasyon Yaptıranın Önemi

İslami Düğünlerde Organizasyon Yaptıranın Önemi

Dini Düğün Organizasyonu

Hayatımızdaki bazı günler bir kez yaşanacağı için çok önemlidir ve bu günlerin en iyi biçimde geçmesi istenir. Dini düğün organizasyonu ve normal düğün organizasyonu arasında farklar bulunmaktadır. Dini düğün organizasyonları maneviyatın yüksek olduğu, İslam dininin kurallarına dikkat edilen bir organizasyon türüdür.

Düğün organizasyonu çeşitleri arasında önemi farklı olan İslami düğün organizasyonu; faaliyetin İslami değerler kapsamında düzenlenmesini ve gerçekleşmesini içerir. Buna uygun olarak dinletiler, buna uygun etkinlikler ve yemekler verilirken edilen sohbetler de bu organizasyon türüne uygun olarak yapılır. Dini düğünler, İslami görüşler çerçevesinde yapılır. Bu sebeple yapılan dini düğün organizasyonları, klasik düğün organizasyonlarından farklıdır. Peki, bu organizasyonda önemli noktalar nelerdir?

  • Çiftler, İslami değerlerin ön planda olduğu bir etkinlik ile düğünlerini gerçekleştirirler.
  • Etkinlik sürecinde İslami usullere tamamen dikkat edilerek baştan sona kadar bu biçimde uygulanmaktadır.
  • Gelen misafirler en iyi biçimde İslami usullere dikkat edilerek ağırlanır.
  • İkram edilen yiyecek ve içecekler titizlikle sunulur.
  • Eğlence içerikli uygulamalar bulunmamalıdır.
  • Dini görüşlerin ön planda tutulduğu bir organizasyon gerçekleştirilir.

Çeşitli Kur’an dinletileri, semazen gösterileri ve ilahiler ile yapılan organizasyonun manevi duygu değeri artırılır. Dini ve maneviyat üzerine sohbetler gerçekleştirilir. Oturma düzeni ve misafirlerin ağırlanması ile ilgili çeşitli hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Dini değer içerikli bir düğün organizasyonun tam şekilde istenilen manevi değeri ortaya çıkararak gerçekleşmesi için yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat edilerek gerçekleştirilmesi gerekir.

Mevlid’ li Düğün Çeşidi

Mevlid’li düğün çeşidinde düzenlenebilecek etkinlikleri şöyle örnekleyebiliriz; İlahi eşliğinde düğüne giriş yapmak, haremlik-selamlık denilen uygulamayı gerçekleştirmek, ilahi söyleyen bir grup getirmek ve dinleti yapmak, seçtiğiniz güzel tatlarda yemek ikramı yapmak, semah gösterisi yapmak ve programı takı töreni ile bitirerek kimsenin unutamayacağı bir gün düzenleyebilirsiniz.

Yazıyı Oylayın
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: