İslami Düğün Yapabileceğiniz Mekânlar

29.04.2020
İslami Düğün Yapabileceğiniz Mekânlar

İslami yaşam tarzını hayatında benimsemiş kişiler, düğünlerinin de bu yaşam merkezi şekline uygun olmasını isterler. İki gencin hayatlarını birleştirdikleri bu özel günün, İslam kuralları çerçevesinde düzenlenmektedir. İslami düğün için mekân seçimi oldukça önemli bir konudur. Düğün için mekân seçimi önceden karar verilmesi gerekmektedir.

Düğün süreci uzun ve zorlu bir süreçtir. Aylar öncesinden başlayan bu süreçte düğün gününde herhangi bir aksilik yaşanmaması için her şeyin önceden planlanması gerekmektedir. Düğün mekânı için havuz başında düğün sevenler için havuz başı ya da doğa manzaralı düğün alanları tercih edilebilir. Bunun yanı sıra kapalı alanlarda düğün yapmak isteyenler için düğün salonları tercih edilebilir. Günümüzde İslami düğün organizasyonları için birçok mekân bulunmaktadır.

İslami Düğünlerinde Mekân Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İslami düğün organizasyonlarında mekân seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Mekân seçimi yapmadan önce öncelikle davetli sayısını belirleyip kişi sayısına uygun büyüklükte mekân seçilmelidir. Daha sonra mekân seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de mekânın şehre uzaklığı ve ulaşım konusudur.

Misafirlerin rahatlıkla düğüne gelebilmesi için düğün mekânına ulaşımının kolay olması gerekmektedir. Ayrıca elektrik kesintileri gibi durumlarda mekânda jeneratörün bulunması büyük önem arz etmektedir. Düğün mekânı için çiftlerin daha önceden düşündükleri bir yer varsa düğünde en az birkaç ay önce gidilip düğün tarihi için mekânın kiralanması gerekmektedir. Aksi takdirde tasarlanan düğün tarihinde, düğün yapılacak mekân tutulmuş olabilir. Ayrıca İslami düğün organizasyonlarında önemli olan diğer bir hususta kadın ve erkeğin oturacakları mekânın ayrı olması ve ayrı girişlere sahip olması gerekmektedir.

Mekânın havalandırma sisteminin de iyi olması önemlidir. Birçok kişi aynı anda bir mekânda bulunacakları için ısıtma, soğutma ve havalandırmanın iyi olması gereklidir. Gelin ve damadın düğün salonuna girişi de oldukça önemli bir konudur. İnsanların bu en özel gününde herhangi bir aksilik oluşmaması için bu tür detayların önceden ayarlanması gerekir.

İslami Düğün Nasıl Yapılır?

Peygamber efendimizin (S.A.V) sünnetini yerine getirmek, huzurlu bir yuvanın kapısını aralamak ve bu özel günü sevdiklerinizle paylaşmak için düzenlenen düğünler de öncelikli hedef İslami kurallara uygun olmasıdır. İslami düğün organizasyonu yapılırken öncelikle gösterişten ve ihtişamdan uzak durmak gerekmektedir. İslam dininin men ettiği israftan uzak durarak, daha orta yollu bir düğün tercih edilmelidir.

Kadın ve erkeklerin ayrı mekânlarda ağırlamalıdır. Kadınla erkeğin ayrı mekânlarda eğlenmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Düğün yemeklerinde kimsesiz ve garipler için velime yemeği verilebilmektedir. Velime yemeği, peygamber efendimiz (S.A.V) tarafından tavsiye edilen ve sünnet olan İslam dininin güzelliğini gösteren bir yemektir.

İslami Düğünlerde Eğlence

Kadınların veya erkeklerin ayrı ayrı İslami kurallar dâhilinde gelmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. İslami düğünlerde bu kural dâhilinde eğlenilebilir. İçki içmeden, isyan edici şarkılar çalınmadan usulünce düğün eğlencesi yapılabilir. Özelikle gelenek ve göreneklerimizde bulunan kına yakma gecelerinde, kadınlar kendi aralarında eğlenceler düzenleyerek helal dairesinde eğlence düzenleyebilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken husus Allah’ın koyduğu kuralları gözetmek ve helal ve haram ayrımını yapabilmektir. İslami düğünler için ilahiler söylenip, semazen gösterileri düzenlenebilir. Ayrıca sünnet düğünü organizasyonu için eğlenceler İslami kurallar çerçevesinde hazırlanmaktadır

İslami Düğün Organizasyonları

İslami kurallar dâhilinde evlenen gelin ve damadın düğünlerini uygun süsleme ve şık tasarımlı dekorlar ile hazırlamak mümkündür. Düğün organizasyonlarında; masa sandalye süsleme, gelin masası süsleme, düğün alanı süsleme, gelin yolu süslemesi gibi hizmetler alınabilir. Gelin ve damadın zevkleri doğrultusunda bir konsept oluşturularak en ince detayına kadar süslemeler yapılarak düğün yapılacak mekanlar çok şık hâle getirilebilir.

Düğün mekânına en iyi şekilde gösteren masa sandalye süslemeleri, masaüstü dekorları ile birlikte hazırlanabilir. Gelin ve damadın nikâh masasına gidiş yolu süslenerek farklı bir atmosfer oluşturulabilir. Gelin ve damat için oldukça önemli olan ve herkesin gözünün üzerinde olduğu nikâh masası süslemesi de görsellik açısından süslemesi çok güzel bir görünüm sağlar. Firmamız, bunlar gibi birçok hizmeti vermektedir. Bunun yanı sıra masa sandalye kiralama, müzik, yemek gibi birçok alanda hizmet vermektedir.

Düğün, nişan, kına, doğum günü, açılış organizasyonu gibi birçok özel gününüzde firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Firmamız bünyesinde çalışan elemanların hepsi profesyonel ve deneyimli kişilerdir. Bu özel günlerinizde herhangi bir aksilik yaşamamak için kaliteli ve işinde uzman ekip ile çalışmakta fayda vardır. Ayrıca her bütçeye uygun paketlerimiz mevcuttur.

Yazıyı Oylayın
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: